uudised header 1130x300

Eesti keeles rus eng

Eesti Toidumess - Sööma! ja Eesti Automess - Sõidame! toimumise aeg ja koht

Laupäev ja pühapäev 9.-10. mai 2020, Tallinna Lauluväljak.
Avatud laupäeval kell 11-20 ja pühapäeval kell 11-18. Sissepääs tasuta. 

Esitleja

Messi esitleja

Suurtoetaja

Kolmas Eesti Toidumess - Sööma! on toimunud!

3.–4. mail 2019 kell 11–20 toimus Tallinna Lauluväljakul kolmandat korda Eesti Toidumess – Sööma! Korraldajate eesmärk on koostöös Eesti Automessiga – Sõidame! luua traditsiooniline suurima külastajaarvuga kobarmess Sõidame! Sööma!, kuhu on külastajatena oodatud igaüks!

Sel aastal segas messi täielikku õnnestumist kahjuks ilmataat, kes kostitas nii eksponente kui ka külastajaid ekstreemsete ilmaoludega. Sademete hulk ja tuule kiirus oli kohati sedavõrd suur, et korraldajad otsustasid turvalisuse tagamiseks jätta osad Vudila mängumaa atraktsioonidest paigaldamata. Korraldajad kiidavad ja tänavad kõiki eksponente hea tehnilise ettevalmistuse eest! Niipea kui ilmaolud korraks leebusid, jätkus laupäeva päeval külastajaid hulgaliselt, kokku käis tehnika- ja toiduhuvilisi kahel messipäeval Tallinna Lauluväljakul hinnanguliselt kuni 40 000 inimest.

Eesti Toidumessi patroon Angelica Udeküll: "Eesti Toidumessi missiooniks on tutvustada tarbijaile uusi toidutooteid ja -teenuseid. Selle traditsiooniga me suursündmuse korraldamisel ka jätkame. Kui esimesel kahel aastal õnnistati osalejaid suurepärase ilmaga, siis sel korral nii hästi ei läinud. Alates järgmisest aastast vahetame Eesti Automessiga Lauluväljakul platsi pooled nii, et toidumessi tootjatest ja restoranidest eksponendid paigutatakse päikese poole, ikka selleks, et külastajatel oleks mõnusam pakutavat tarbida! Nii saab ka automess oma eksponentidele ruumi juurde, mida kuuldavasti juba esimesel toimumiskorral nappis. Sissepääs messile on jätkuvalttasuta, sest oma olemuselt on Sööma! infojagamise ja Eesti toidukultuuri edendav suursündmus, millest peavad osa saama kõik, lisaks erialainimestele ka näiteks kaugemalt saabuvad suurpered, et väärt ja vajalikust toiduinfost saaks osa igaüks!"

Auhinnagalal Aasta Toidutegu pälvisid tunnustused: Saarionen Eesti OÜ, Saaregurmee OÜ, Saidafarm OÜ,Rõuge Kool, Grüne Fee Eesti AS, Kalanduse Teabekeskus ja Toomas Armulik, Tartu Turg, Allan VainuMarta Pagar (Euroleib AS), Baltic Restaurants Estonia.

Reedel, 3. mail toimus Eesti Toidumessil – Sööma! Tallinna Lauluväljaku 2. korruse Klaassaalis suur koolituspäev Nutikas Toidufotokool, kus koolitajatena astusid üles toidufotograaf ja blogija Tuuli Mathisen, toidufotograaf Ragne Värk, fotograaf Virgo Haan, vandeadvokaat Toomas Seppel ja tippkokk Herkki Ruubel. Messi teisel päeval toimusid sealsamas Eesti meistrivõistlused nutiseadmega toidupildistamises, kus said osaleda kõik soovijad. Kohtunike hinnangul oli selle aasta parim toidupildistaja Anita Hohlov, kes pälvis auhinnaks Sony nutitelefoni ja meistrivõistluste karika. Lisainfo: www.toidufotokool.ee. 

Eesti Toidumeistrite võistlustel selgitatakse igal aastal rahva seast parimad toidumeistrid ja maitseainete tundjad. Sel aastal pälvis tiitli Laheotsa Eesti meister kartulikoorimises Maris KimbergMaks&Moorits Eesti meister viilutamises on Evelin Tiirik ja M.V.Wool Eesti meister kalafileerimises Mart NõmmVõistluse kohtunikud olid Urpo Reinthal ja Koit Uustalu Eesti Peakokkade Ühendusest.
Santa Maria Eesti meister maitseainete tundmises on Ahti Haandi. Kokku osales kahel päeval toimunud suurel pimedegustatsioonil 30 külastajat, kellest õigesti vastanuid oli 16. Lisainfo: www.toidumeistrid.ee.

Igal aastal toidumessil peetava Eesti Suvekokteili konkursi eesmärgiks on tutvustada Eesti joogitootjaid, edasimüüjaid ja nende tooteid ning selgitada Eesti Suvekokteil.Kõikidel osalejatel on võimalus tutvustada oma toodete baasil valmistatud nii alkohoolseid kui ka alkoholivabasid uusi seltskonnajooke. Sel aastal pälvis tiitli Eesti Suvekokteil 2019 Angelika Larkina valmistatud kokteil "Grillfest" ja publiku lemmikuks osutus Marko Hade (Balmerk Estonia) kokteil "Oh Snap!" Lisainfo ja retseptid: www.suvekokteil.ee. 

Toidumessi teisel päeval toimusid Eesti Kelnerite Liidu korraldatud profivõistlused "Eesti Kelner 2019", mille eesmärgiks on aidata kaasa Eesti restoranide ja kohvikute teenindustaseme tõusule, arendada ning populariseerida kelneri ja ettekandja kutseala, näidata võistlejate kutseoskusi, pakkuda osalejatele huvitavat võistluskogemust. Sel aastal võisteldi neljas kategoorias, mille tulemusena pälvis tiitli Eesti Kelner 2019 Timo Kübar, kes osutus ka Eesti meistriks tordi serveerimises. Eesti meister salvrätikute voltimises on Merilyn Sepp ja Eesti meistriks flambeerimises pärjati Jaanus Vabi. Puls esitleb Eesti meistrit täpsusvalamises, kelleks osutus Anastassija Sarapuu.Võistluseeripreemia pälvis Tanel Tammeveski.Lisainfo: www.eestikelner.ee.

Messi esimesel päeval toimus juba traditsiooniks saanud Eesti mahekonverents „Vali mahetoit – hea sinule, hea loodusele!“, mille peateemaks oli "Miks eelistada mahetoitu?". Välisesineja Ewa Rembiałkowska Varssavi Põllumajandusülikoolist rääkis mahetoidu kvaliteedist ja mõjust tervisele. Oma kogemusi mahetoidu tootmisel ja turustamisel jagasid tootjad, töötlejad ja turustajad. Lisainfo: www.mahekonverents.ee.

Eesti Grilliliit küpsetas Eesti Grillimess – Grillima! platsil messi esimesel päeval külastajatele tutvustamiseks selle hooaja suvetooteid ja pakkus maitsmiseks kastmeid. Kokku osales suures degustatsioonis 6 tootja ja maaletooja 30 toodet. Teisel päeval koolitati Grilliliidu võistlushooaja grillikohtunikke, kes hindasid pimehindamisena Eesti Grilli Gala tooteid. Parimaid tooteid pärjatakse auhindadega igal aastal juunikuu teisel nädalavahetusel Pärnus Grillfestil.

Eesti Toidumessi – Sööma! laval esitlesid koostöös Eesti Showmessiga – Lavale! oma esinemiskavasid head artistid, keda üritustele esinema saab kutsuda. Lisainfo. www.showmess.ee. 

Mõlemad messipäevad lõpetati meeleolukate kontsertidega. Reedel oli laval Merlyn Uusküla ning laupäeval Maryann and the Ramblin' Two. Kellel sellest veel väheks jäi, sai nautida ka automessi Sõidame! artistide Kolmbus Krisi ja Boogie Company esinemisi. Messiklubi ehk ametlikku jätkupidu peeti reede õhtul klubis Amigo, kus astus viimast korda lavale La La Ladies.

Kohtumiseni Eesti Toidumessil – Sööma! Tallinna Lauluväljakul laupäeval ja pühapäeval 9.-10. mail 2020!

Korraldajate nimel

Angelica Udeküll ja Katrin Halanurm

sooma_lead.png